Kristiina Paisti panus eripedagoogika arengusse Eestis on olnud mõnevõrra ootamatu ja ebatraditsiooniline. Pole just tavapärane, et inimene, kes pole väljaõppelt eripedagoog, suudab olla oma tööülesannete täitmisel läbi aastate üks osa eripedagoogikast. Kristiina on eripedagoogikas ihu ja hingega, olles oma töös süsteemne, avara pilgu ja mõtteviisiga. Tänu Kristiinale on meil tänasel päeval olemas erivajadustega laste kaasaegne õppekirjandus ja ajakohastatud lihtsustatud õppekava.
- Perioodil 2008 – 2014 (2015) koordineeris Kristiina ESFi programmi “Hariduslike erivajadustega õpilaste õppevara arendamine”. Selle käigus koostati 25 lihtsustatud õppe tööraamatut (enamus neist olid mitmeosalised), 9 toimetulekuõppe töölehtede komplekti ning hulk metoodilisi materjale õpetajatele ning lisamaterjale põhiõppevarale. Loodi meile kõigile väga oluline koduleht hev.edu.ee, mille tähtsust tuge vajavate õppijatele sobiva õppevara levikul ning kasutamisel on raske ülehinnata. Kristiina on oma tasase järjekindlusega seisnud hev.edu.ee-lehe säilimise eest. Vähe sellest, seda kodulehte uuendati tehnoloogilisel 2024.aastal just tänu Kristiinale.
- 2016. – 2017. aastal anti Kristiina eestvedamisel välja mõned lihtsustatud õppe tööraamatud riigieelarveliste vahendite toel. Ühelt poolt oli selle perioodi välja antud õppevara vähesuse põhjuseks ESF rahastuse lõppemine, teisalt kindlasti ka see, et Kristiina oli sel perioodil tegelikult lapsehoolduspuhkusel ja tegi tööd koormusega 0,2. Tema eemalviibimine protsessist oli kõigile osapooltele selgelt tajutav😊
- Perioodil 2017 – 2023 jätkati ESF Digipöörde programmi raames puuduoleva lihtsustatud ja toimetulekuõppe õppevara arendamist. Kristiina eestvedamisel alustati lihtsustatud õppele digiõpikute loomist. Algselt ulmelisena tundunud idee on tänaseks päevaks igati tavapärane ning kasutajasõbralikult mugav. Kristiina julgus ning ettevõtlikkus luua digiõpikuid ka erivajadustega õppijatele andis uue rahastamisvõimaluse vajalike õppematerjalide koostamiseks. Perioodi lõpuks oli valmis 17 digiõpikut (paljud mitmeosalised) ning 2 toimetulekuõppe digiõppevara. Kõikide materjalide juures on õpetaja metoodiline juhend ning enamus õpikutest on võimalik välja printida pdf-versioonina.
- 2024. aaastal algas järjekordne ESF periood, mis kestab aastani 2029. Programmi “Teaduspõhine õppekavade ja õppevara arendamine ning rakendamine ja õppekvaliteedi hindamine, personaalsed õpiteed ja õpianalüütika” raames jätkub HEV-õppevara välja töötamine, samuti olemasoleva ajakohastamine. Jätkuvalt keskendutakse lihtsusatud õppe ja toimetulekuõppe digimaterjalidele, aga ka erinevate metoodiliste juhendmaterjalide, viipekeelse õppevara, lisamaterjalide ning muu olulise õppevara välja töötamisele.
Õppekirjanduse arendustegevuse kõrval on Kristiina panustanud ka õppekavade arendustöösse.
- 2023. aastal taaskäivitati õppekavade arendus, mis algatati juba 2017. aastal. Kahjuks ei leidnud 2017. aastal tehtud töö realiseerimist. Töö tulemused jäid erinevatel poliitilistel põhjustel oma aega ootama. Siis vedas õppekavade arendust Epp Müil.
2023. aastal startides oli Kristiina juhitava meeskonna eesmärk toonaste töörühmade töö üle vaadata, kuna mitu aastat oli mööda läinud. LÕ, TÕ ja HÕ puhul moodustati kolm töörühma, kes tegid korrektuurid nii aine- ja tegevusvaldkondade kavades kui ka määruse üldosas ning üldalustes. Lisaks oli eesmärgiks PRÕKi ja PLRÕK struktuuri ühtlustamine niivõrd kui see õppekavade erinevustega arvestades võimalik on. 2024. aasta kevadeks sai valmis ajakohastatud PLRÕK! Õppekava ajakohastamisel on Kristiina seisnud kindlalt eripedagoogide selja taga, aidates kokku viia erinevaid huvirühmi ning otsides lahendusi kitsaskohtadele.
Kui olla nii tegus kui Kristiina või nii hingega asja juures kui Kristiina, siis jõuad palju. Jõuad palju ja jõuad hästi. Kristiina tugevuseks on süvitsiminek, julgus ja ettevõtlikkus. Kristiinal on erivajadustega õppijad südames, ta läbis ka vastava täienduskoolituse, et tuge vajavaid õppijaid ning nende õpetamist paremini mõista.
Kristiina tahab ja julgeb tuge vajavate laste ja meie eest seista seal, kus vaja.